Przejdź do treści





Badania są wykonywane w ramach projektu pn. „Koordynowanie i kompleksowe wsparcie rodziny w zakresie poradnictwa specjalistycznego, profilaktyki, diagnostyki i niwelowania nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, który będzie realizowany do końca 2018 roku.

- Projekt, który realizujemy, jest unikatowy w skali kraju i bardzo ważny dla rodzin zarówno oczekujących na dziecko, jak i rodziców dzieci do lat 2, gdyż stwarza możliwość skorzystania z badań, które nie są dostępne w ramach powszechnej opieki zdrowotnej.  Kobiety w ciąży przed ukończeniem 35 r.ż.,  zarówno w CGPiN w Opolu, jak w ZOZ w Nysie,  bezpłatnie mogą wykonać badania prenatalne, natomiast rodzicom, opiekunom prawnym oraz ich dzieciom do lat 2 nasze Centrum oferuje kompleksowe - gdyż udzielne przez zespół lekarzy i specjalistów w jednym miejscu - bezpłatne porady i badania, mające na celu m.in. wsparcie w rozwoju dziecka, jak również udzielanie specjalistycznych porad w przypadku zdiagnozowania ewentualnych nieprawidłowości. W naszym Centrum badania i porady są udzielne przez interdyscyplinarny zespół: ginekologa, neonatologa, neurologopedę, psychologa, położną, pielęgniarkę, dietetyka, gastrologa, fizjoterapeutę, jak również prawnika. Wszystkie są bezpłatne, można umówić wizytę bez skierowania. Serdecznie zapraszamy. - powiedział Dyrektor Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu  Edward Puchała.

Dzisiaj podczas konferencji pn. „Interdyscyplinarny model opieki nad matką i dzieckiem do 2. roku życia”, na którą zostali zaproszeni m.in. lekarze, pielęgniarki, położne, higienistki szkolne, pedagodzy oraz psychologowie, nasi specjaliści opowiedzieli o własnych doświadczeniach w pracy w zespole interdyscyplinarnym na rzecz wspierania rozwoju dzieci do lat 2 i pracy z rodzicami.

O możliwości skorzystania z bezpłatnych badań prenatalnych adresowanych do kobiet przed ukończeniem 35. r.ż. informował dr n.med. ginekolog położnik, endokrynolog Jacek Więcek z CGPiN. – Podczas badań prenatalnych koncentrujemy się na szukaniu wad strukturalnych, a nie genetycznych.  – podkreślał Jacek Więcek. – Możliwość wykonania nieinwazyjnych badań prenatalnych u kobiet  w ciąży bez względu na ich wiek, a nie tylko po przekroczeniu 35. r.ż. ( wówczas badania są refundowane w ramach NFZ) umożliwia wczesną diagnostykę, a tym samym skuteczniejsze leczenie dziecka. – powiedział. - Należy podkreślić, że większość, czyli ok. 95-96 % Pań, które zdecydowały się na badania prenatalne opuszcza gabinet z informacją, że dziecko jest zdrowe.   – dodał lekarz ginekolog. Lek. Jacek Więcek zwracał uwagę na oszczędności finansowe wynikające z pokrycia kosztów badań z unijnych funduszy. – Badania prenatalne, z których bezpłatnie mogą korzystać kobiety w ciąży w ramach projektu, wykonywane odpłatnie kosztują ponad 600 zł. – informował Jacek Więcek. -  Warto, aby te pieniądze pozostały w rodzinnym budżecie, wystarczy skorzystać z badań, które wykonujemy w ramach naszego projektu.– podkreślił. Jacek Więcek.

Zespół ds. żywienia dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem związanym z karmieniem.  – Naszym celem jest, aby rodzice po spotkaniach z nami potrafili odpowiadać na sygnały dziecka. Na tym polega wrażliwe karmienie. - powiedziała Joanna Wawrzyniak psycholog z CGPiN.

 

Opinie pacjentów:

 - Program unijny, w którym uczestniczymy, daje nam możliwość regularnej obserwacji rozwoju naszego dziecka.  Ocena specjalistów, którzy na co dzień mają do czynienia z małymi dziećmi, jest dla nas niezwykle cenna. W ramach programu istnieje możliwość zasięgnięcia m.in. porady lekarskiej dotyczącej neurorozwoju dziecka, porady rehabilitanta, logopedy, czy też psychologa. Każda z ww. osób poświęca dziecku tyle czasu, ile tego wymaga dany przypadek. Co ciekawe, na konsultację mogą się udać również sami rodzice. Korzystanie z porad wymaga jedynie wypełnienia kilku formularzy. Termin i godzina wizyty są indywidualnie uzgadniane.  Jesteśmy bardzo zadowoleni, że bierzemy udział w wymienionym programie unijnym. Polecamy go wszystkim rodzicom! – powiedziała mama Izy.

29-letnia Pani Anna skorzystała z badań prenatalnych – Te badania dały mi bardzo dużo. Dowiedziałam się, że dziecko jest zdrowe, nie ma żadnej wady. To mi dodało pewności siebie i uspokoiło. Gdyby przyszło mi za nie zapłacić, to z pewnością byłby to dla mnie duży wydatek. Polecam te badania wszystkim mamom. Żal byłoby z nich nie skorzystać tym bardziej, że są nieodpłatne.- zachęcała Pani Anna.

 

Więcej informacji:

ONET

Opolskie dla Rodziny

NTO

Radio Opole

 

Aktualność dodana przez: Iwona Nawrot-Szczepanik (2018-06-26 15:25:12) , zredagowana przez: Iwona Nawrot-Szczepanik (2018-06-27 12:02:20)
Data wydarzenia : 2018-06-26
Data publikacji : 2018-06-26

Galerie zdjęć