Przejdź do treści





- Im wcześniej dziecko się urodziło, tym bardziej grożą mu większe powikłania. Właściwa diagnoza i leczenie są kluczowe w wykorzystaniu możliwości jakie daje współczesna medycyna oraz takiej opiece nad wcześniakami, aby w dorosłym życiu jak najmniej lub wcale nie odczuwały konsekwencji przedwczesnego urodzenia.  – powiedziała Zofia Kucharska lekarz kierujący Oddziałem Neonatologicznym w naszym szpitalu.

           Szpital Ginekologiczno – Położniczy i Noworodków, wchodzący w skład Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu, jako jedyny w województwie posiada III poziom referencyjności, co oznacza m.in., że jest przygotowany na najtrudniejsze porody oraz ratowanie dzieci najmniejszych i z największą patologią.  Do naszego szpitala zgłaszają się, bądź są kierowane, kobiety z ciążą zagrożoną, o patologicznym przebiegu, u których istnieje wysokie ryzyko urodzenia wcześniaka przed 32. tygodniem ciąży również z różnymi chorobami i wadami genetycznymi.  – Współczesna medycyna oraz najnowszej generacji sprzęt medyczny, jakim dysponujemy, pozwala nam odpowiednio zadbać o naszych pacjentów, niejednokrotnie umożliwiając im normalne życie w pełnym zdrowiu. Nie bez przyczyny jednak cały świat raz w roku głośno przypomina o wcześniakach. Narażone są na wiele chorób i powikłań. O ich zdrowie trzeba dbać szczególnie i my o nie wręcz walczymy. – powiedziała Zofia Kucharska.

Po wypisie do domu wcześniaki dalej pozostają pod opieką neonatologów w naszej Poradni Neonatologicznej.

 W październiku w br. rozpoczęła się w naszym Centrum ponownie realizacja programu lekowego, którego celem jest zapobieganie infekcjom układu oddechowego wywołanym przez wirus RS. Synagis otrzymują wcześniaki urodzone przed 32 tyg. ciąży oraz dzieci z dysplazją oskrzelowo – płucną. Preparat ten podawany jest od października do kwietnia ( max 5 dawek).

Światowy Dzień Wcześniaka w Centrum

                 - O Światowym Dniu Wcześniaka w Centrum pamięta się każdego roku. Dla personelu Oddziału Neonatologicznego jest to bardzo ważne święto, ponieważ zwraca uwagę na problemy noworodków, które przychodzą na świat przed planowanym terminem porodu. 17 listopada solidarność z wszystkimi wcześniakami zaakcentujemy ogólnoświatowymi symbolami. W dekoracji dominować będzie kolor fioletowy oraz skarpetki, z których co 10 będzie większa. Według statystyk światowych co 10 noworodek rodzi się przedwcześnie. Ponadto 19 listopada zaprosimy do wspólnego muzykowania, czyli nauki kołysanek w ramach akcji „ Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato”, rodziców dzieci aktualnie przebywających w naszym Oddziale oraz rodziców z blogu Opolskie Wcześniaki. Będzie to również  czas na podzielenie się  radościami i troskami bycia rodzicem wcześniaka.  – powiedziała Lidia Papciak pielęgniarka oddziałowa z Pododdziału Patologii Noworodków.

W ubiegłym roku, czyli 2017, na 3 239 urodzonych  w Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii dzieci, aż 434 (czyli ok.13 %)  to dzieci przedwcześnie urodzone.                                                                          

W tym roku, do końca października, na 2 633 noworodków,  282 dzieci (czyli ok.10,7 %) to wcześniaki.

 

Informacje o Światowym Dniu Wcześniaka

Radio Opole

 

Aktualność dodana przez: Iwona Nawrot-Szczepanik (2018-11-15 13:46:17) , zredagowana przez: Iwona Nawrot-Szczepanik (2018-11-23 14:13:15)
Data wydarzenia : 2018-11-17
Data publikacji : 2018-11-15

Galerie zdjęć