Badanie cytologiczne
- Czy na badanie cytologiczne trzeba mieć skierowanie?
- Nie, nie trzeba mieć skierowania. Jeśli panie są ubezpieczone, takie badanie wykonywane jest bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, nawet raz w roku, przy czym w naszym Centrum raz na 3 lata, ponieważ badania cytologiczne wykonujemy w ramach Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, adresowanego również do konkretnej grupy wiekowej, a mianowicie pań w wieku 25-59 lat.
- Długo trzeba czekać na wyznaczenie terminu?
- Umawiamy panie niemalże z dnia na dzień, ale trzeba się z nami wcześniej skontaktować, wystarczy telefonicznie.
- Jak długo trwa badanie?
- Z wypełnieniem koniecznych dokumentów kilkanaście minut.
- Trzeba się do niego specjalnie przygotować? Jakie warunki trzeba spełnić, aby mogła pani wykonać badanie?
- Wybierając się na badanie cytologiczne należy się przygotować tak jak do badania ginekologicznego. Aby wynik był miarodajny w dniu badania pacjentka nie może mieć stanu zapalnego. Zaleca się, aby przez dwa dni przed wizytą nie współżyć. Przynajmniej jedną dobę przed cytologią pacjentka nie powinna być badana ginekologicznie, w dniu badania nie można też wykonywać irygacji pochwy. Oczywiście badanie nie może być wykonane podczas miesiączki.
- Na czym polega cytologia, jak przebiega badanie? Być może ktoś zdecyduje się na jego wykonanie po raz pierwszy.
- Wizyta rozpoczyna się od zebrania wywiadu i wypełnienia ankiety dotyczącej podstawowych danych pacjentki. Następnie odbywa się samo badanie polegające na pobraniu, za pomocą specjalnej szczoteczki, z kanału i tarczy szyjki macicy materiału do badania diagnostycznego. Materiał jest przenoszony na szkiełko i utrwalony odpowiednim preparatem. Szkiełko razem z ankietą wysyłane jest do oceny histopatologicznej.
- Jak długa pacjentka czeka na wyniki?
- Na wynik papierowy maksymalnie do 3 tygodni.
- Badanie zostało wykonane, pacjentka otrzymuje wynik. Co może z niego wyczytać, czego może się dowiedzieć?
- Pacjentka otrzymuje pisemną informację czy rozmaz jest odpowiedni bądź nieodpowiedni do oceny; stwierdzono bądź nie stwierdzono zmian śródnabłonkowych procesu złośliwego. Najczęściej otrzymuje informację i tego życzymy wszystkim paniom, że rozmaz jest odpowiedni i nie stwierdzono żadnych zmian procesu złośliwego, co oznacza, że jest zdrowa. Zdarza się, że wynik jest uzupełniony o dodatkowy opis np. dot. wykrytej infekcji.
O niepokojących informacjach na wyniku możemy mówić wówczas, gdy wynik jest dodatni, co oznacza, że podczas badania stwierdzono zmiany śródnabłonkowe lub zmiany procesu złośliwego. Wówczas pacjentka otrzymuje konkretne zalecenia, czyli np. powtórnego wykonania badania za pół roku lub wykonania dodatkowego badania – kolposkopii. W takiej sytuacji wyznaczamy pacjentce konkretny termin dodatkowego badania, ponieważ kolposkopię również wykonujemy w naszym Centrum i pacjentka pozostaje pod opieką naszych lekarzy. Należy podkreślić, że rak szyjki macicy - jeśli jest odpowiednio wcześnie wykryty - jest całkowicie uleczalny.
Najczęściej pacjentki otrzymują informację, że są zdrowe. Jeśli jednak wymagają specjalistycznej opieki, zapewniamy ją na miejscu.
Z panią A.Borecką rozmawiala INS
-