Przejdź do treści





W naszym województwie immunoprofilaktyka przy użyciu paliwizumabu odbywa się jedynie w Poradni Neonatologicznej naszego Klinicznego Centrum. W ubiegłym roku z programu lekowego w województwie opolskim skorzystało 86 dzieci.

- Wirus RS (RSV - ang. respiratory syncytial virus) jest przyczyną wielu groźnych dla wcześniaków infekcji górnych dróg oddechowych, mogących doprowadzić nawet do ich śmierci. W ramach profilaktyki każde zakwalifikowane do programu dziecko  w sezonie zakażeń wirusem RS, trwającym od początku października do końca  kwietnia, otrzymuje od 3 do 5 dawek leku w odstępach miesięcznych. Immunizację przeprowadza się raz w miesiącu i należy ją rozpocząć przed ukończeniem 1 r.ż.  Program adresowany jest przede wszystkim do dzieci przedwcześnie urodzonych. Większość z nich w województwie opolskim przychodzi na świat w naszym Klinicznym Centrum, zatem przeważająca ich część  zostaje zakwalifikowana do programu i rozpoczyna immunizację jeszcze podczas pobytu w naszym szpitalu.  – powiedział Edward Puchała Dyrektor Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.

Lek. specjalista neonatologii i pediatrii Małgorzata Gawor, kierownik Poradni Neonatologicznej w Klinicznym Centrum dodaje, że bardzo ważne jest dotarcie z informacją o możliwości skorzystania z immunizacji do wszystkich rodziców, gdyż może ona uratować dziecku życie. – Dzieci urodzone w terminie, zdrowe, a także my dorośli nawet jeśli zostaniemy zarażeni wirusem RS, to chorobę zdecydowanie będziemy przechodzić łagodniej. Możemy ją nawet pomylić ze zwykłym przeziębieniem, ponieważ objawami są: katar, kaszel, ogólne osłabienie. Natomiast u dzieci przedwcześnie urodzonych, których organizm nie jest przygotowany do życia poza łonem matki, zakażenia dolnych dróg oddechowych występują dziesięć razy częściej niż u dzieci urodzonych o czasie, a ich przebieg i konsekwencje mogą być zdecydowanie groźniejsze. Może być przyczyną ciężkiego zapalenia oskrzelików, zapalenia płuc z niewydolnością oddechową, których leczenie odbywa się w szpitalu.  – dodaje lek. Małgorzata Gawor.

Wirus RSV przenoszony jest drogą kropelkową.  – Dokładnie myjmy ręce, zasłaniajmy buzię podczas kichania. Podczas infekcji korzystajmy z maseczek ochronnych na twarz i zmieniajmy je zgodnie z zasadami. Ograniczajmy wyjścia do miejsc, gdzie przebywa dużo ludzi, tj. jak np. supermarkety. – to podstawowe zasady, których powinniśmy przestrzegać, aby nie rozprzestrzeniać m.in. tego wirusa. – dod. lek. Małgorzata Gawor.

Do programu lekowego  Profilaktyka zakażeń wirusem RS  kwalifikowane są dzieci, które:

  • W momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 1 r.ż.  i spełniają następujące kryteria: wiek ciążowy równy lub poniżej 28 tygodnia lub dysplazja oskrzelowo – płucna.
  • W momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 6 m.ż. i spełniają kryterium: wiek ciążowy 29-32 tygodni.

INS

 

Poinformowali o nas:

Gazeta Wyborcza - Opole

Radio Opole

Rynek Zdrowia

NTO

 

Aktualność dodana przez: Iwona Nawrot-Szczepanik (2019-09-30 07:57:43) , zredagowana przez: Iwona Nawrot-Szczepanik (2019-10-15 08:23:48)
Data wydarzenia : 2019-10-01
Data publikacji : 2019-09-30