Światowy Dzień Wcześniaka
- Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu w tym kontekście jest miejscem szczególnym, gdyż nasz szpital – jedyny w województwie opolskim - posiada III stopień referencyjności w zakresie ginekologii, położnictwa i neonatologii, co oznacza, że kierowane są do nas pacjentki z ciążą wysoko zagrożoną, o patologicznym przebiegu, w których istnieje wysokie ryzyko urodzenia wcześniaka przed 31. tygodniem ciąży. W związku z powyższym u nas przychodzi na świat większość wcześniaków z całego województwa. Objęte są one profesjonalną opieką w szpitalu, a następnie w naszej Poradni Neonatologicznej. Współczesna medycyna ma duże możliwości. W Klinicznym Centrum pracują wysokiej klasy specjaliści, dysponujemy doskonałym sprzętem medycznym, dlatego nawet dzieciom bardzo wcześnie urodzonym o masie urodzeniowej zaledwie 500 g zapewniamy kompleksową opieką medyczną umożliwiającą im – w większości przypadków - możliwie jak najlepszy rozwój. – powiedział Edward Puchała Dyrektor Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.
Światowy Dzień Wcześniaka ma swoje tradycje i symbole, dominujące tego dnia w formie ozdób. Z obchodami tego święta jest związana barwa fioletowa (kolor wcześniaków), której przypisuje się właściwości wyciszające, łagodzące stres i co najważniejsze – uważa się, że jest to kolor osób wrażliwych i wyjątkowych. Charakterystyczny jest również sznur ze skarpetek, w którym co dziesiąta skarpeta jest znacząco mniejsza, co symbolizuje iż jedno na 10 dzieci rodzi się w Europie przedwcześnie.
- Zbyt wczesne urodzenie dziecka może wynikać z wielu przyczyn: ze stylu życia kobiety, tj. nadmiernego stresu, wysiłku fizycznego, nieodpowiedniej diety, jak i z przyczyn od niej niezależnych tj. zakażeń, przebytych chorób oraz np. wad budowy narządów rodnych. Oprócz dzieci urodzonych o czasie, dużą grupę stanowią noworodki urodzone przedwcześnie, w tym skrajnie niedojrzałe. W naszym szpitalu wskaźnik wcześniactwa ( procentowa ilość urodzeń w stosunku do wszystkich porodów) utrzymuje się na porównywalnym poziomie: w 2016 r. wyniósł 12,80 %, w 2017 – 13,50 %, natomiast 2018 r.– 11,08%. Opieka nad tymi dziećmi wymaga nie tylko wiedzy medycznej, ale także niezwykłej troski i szczególnego zaangażowania. Wcześniaki nie do końca są gotowe do samodzielnego funkcjonowania poza łonem mamy. Mają problemy z oddychaniem, żywieniem oraz pełną adaptacją ruchową. Dużo bardziej są narażone na choroby układu oddechowego oraz liczne powikłania wynikające z niedojrzałości organizmu. – powiedziała Anna Chirowska – Adamczyk specjalista neonatolog, lekarz kierujący Oddziałem Neonatologicznym.
- Długa hospitalizacja sprzyja tworzeniu się więzi pomiędzy personelem a rodzinami dzieci urodzonych przedwcześnie. Kontakt nie kończy się w momencie wyjścia ze szpitala. Podczas odwiedzin w Oddziale mamy możliwość dalszej obserwacji dynamicznego rozwoju zarówno fizycznego i psychoruchowego naszych wcześniaków. Rodzice dzielą się z nami radościami i troskami, a my mamy możliwość dalszego ich wspierania. Spotkanie z okazji Światowego Dnia Wcześniaka organizujemy już po raz kolejny. Personel jak i rodzice czekają na nie cały rok. Mamy świadomość, że nie wszystkie dzieci mają możliwość uczestniczenia we wspólnej zabawie. Przeszkodą może być ich stan zdrowia. Jest to dla nas okazja, żeby zwrócić uwagę na problemy, z którymi na co dzień borykają się rodziny wcześniaków. Na Balu Wcześniaka przewidziano zabawę, konkursy i gry dla dzieci, rodziców i personelu prowadzone przez animatora. – powiedziała Lidia Papciak Pielęgniarka Oddziałowa - Pododdział Patologii Noworodków.
Co roku w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii przychodzi na świat ponad 3 tys. dzieci.
Zdjęcia z Balu Wcześniaka 2019 są dostępne na naszym fanpage'u.
INS
O naszym Balu poinformowali: