Szkoła Rodzenia
2018-11-26

27 listopada odbyło się spotkanie organizacyjne rozpoczynające nowy kurs w Szkole Rodzenia, który potrwa do 15.01.2019. r. Udział w zajęciach pomaga przyszłym rodzicom podejmować świadome decyzje i spokojnie przygotować się do narodzin dziecka oraz opieki nad nim. Przyszli rodzice uczestniczą w wykładach i warsztatach m.in. nt.:
Zwiastuny porodu, co zabrać ze sobą do szpitala.
Ciąża, poród fizjologiczny, cięcie cesarskie, połóg.
Uprawnienia związane z macierzyństwem.
Żywienie kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Warsztaty z fizjoterapeutą - mięśnie dna miednicy.
Wycieczki po oddziałach szpitalnych.
Szczegółowy plan zajęć tutaj
Zrobisz wszystko dla dziecka. My też.
2018-11-21
Dzięki takim badaniom jak Skala Brazeltona, Metoda Prechtla, Monachijska Funkcjonalna Diagnostyka Rozwojowa czy ocena rozwoju dziecka za pomocą tzw. kamieni milowych, można u nas sprawdzić czy dziecko rozwija się prawidłowo. Zachęcamy do posłuchania specjalistów: neonatologa Edyty Gregorek – Pełki oraz psychologa Joanny Wawrzyniak. Z porad i badań realizowanych w ramach projektu pn."Koordynowanie i kompleksowe wsparcie rodziny w zakresie poradnictwa specjalistycznego, profilaktyki, diagnostyki i niwelowania nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2" mogą u nas skorzystać mieszkańcy powiatów: nyskiego, prudnickiego, opolskiego oraz m.Opola.
Audycja nt. temat badań dot. rozwoju dziecka do lat 2 tutaj
Więcej na temat projektu Opolskie dla Rodziny tutaj
2018-11-19
Wspólne śpiewanie kołysanek, ale przede wszystkim rozmowa i wymiana doświadczeń towarzyszyły rodzicom podczas spotkania z pielęgniarkami i położnymi z Oddziału Neonatologicznego z okazji Światowego Dnia Wcześniaka. Uczestniczyły w nim obecnie przebywające na Oddziale mamy dzieci urodzonych przed planowanym terminem porodu oraz mamy prowadzące fanpage na Facebooku pn. Wcześniaki – Opole. - Przyjmijcie najlepsze życzenia z okazji Światowego Dnia Wcześniaka. Oby dzieci sprawiały Wam dużo radości, mimo tego, że są również troski. Zawsze możecie się do nas zwrócić z pytaniami, służymy poradą. – powiedziała Lidia Papciak pielęgniarka oddziałowa w Oddziale Patologii Noworodków.
2018-11-15
Wcześniaki to dzieci urodzone pomiędzy 22 a 37 tygodniem ciąży; skrajnym wcześniactwem określa się narodziny dzieci przed 32 tygodniem. Dzieci takie mogą mieć wiele problemów zdrowotnych ( łącznie z zagrożeniem życia), dlatego też ich pobyt w oddziale szpitalnym przedłuża się od momentu narodzin do kilku tygodni, a nawet miesięcy. Statystyki podają, że dziecko urodzone w 22 tyg. ciąży ma tylko 10 % szans na przeżycie. W zależności od stopnia dojrzałości dzieci te borykają się z różnymi problemami dotyczącymi układów: oddechowego, krążeniowego, trawiennego oraz odpornościowego. Nie potrafią też utrzymać odpowiedniej temperatury ciała. Nad tym wszystkim czuwają lekarze neonatolodzy wraz z pielęgniarkami i położnymi Pododdziału Patologii Noworodków.