Jedyny taki program lekowy dla wcześniaków
2019-02-19

Luty jest ostatnim miesiącem w tym sezonie zakażeń wirusem RS, w którym można rozpocząć immunizację dzieci urodzonych przed 32 tyg. oraz z dysplazją oskrzelowo – płucną w ramach programu lekowego pt. „Profilaktyka zakażeń wirusem RS”.
Dzieciom z województwa opolskiego lek ten jest podawany w naszym Klinicznym Centrum.
Zachęcamy do posłuchania rozmowy na ten temat z lekarzami neonatologami – Katarzyną Szelą zastępcą lekarza kierującego Oddziałem Neonatologicznym oraz Małgorzatą Gawor kierownikiem Poradni Neonatologicznej.
Audycja w Radio Doxa
Zalecenia i wytyczne
2019-02-08

Wraz z początkiem roku weszły w życie dwa istotne dokumenty związane z położnictwem: nowy „Standard organizacyjny opieki okołoporodowej” oraz zaktualizowane zostały rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Oba dokumenty m.in. mają na celu podniesienie standardu edukacyjnego oraz świadomości kobiet nt. korzyści wynikających z porodów fizjologicznych, gdyż aktualnie Polska jest w niechlubnej czołówce państw, w których wykonuje się najwięcej cięć cesarskich - ponad 40 proc. - przy zaleceniu Światowej Organizacji Zdrowia na poziomie 10-15 proc.
Zapraszamy do obejrzenia i posłuchania rozmów na ten temat z ordynatorem Oddziału Ginekologiczno - Położniczego w naszym szpitalu dr. n. med. Markiem Chowańcem.
TVP Opole Radio Opole Radio Doxa
2019-01-25

Zapraszamy osoby oczekujące na narodziny dziecka oraz już będące rodzicami dzieci do lat 2 na skorzystanie z porady neonatologicznej. Lekarz odpowie na wszystkie nurtujące pytania dot. rozwoju oraz zdrowia Państwa dzieci. Pomoże rozwiać wątpliwości.
W ramach porady neonatologicznej można uzyskać informacje dotyczące m.in. szczepień dziecka, zarówno w ramach obowiązkowego kalendarza jak i zalecanych lub wskazanych przed wyjazdem na inne kontynenty, zasadności podania mu witaminy K, bądź np. wykonania zabiegu Credego. Każde pytanie i wątpliwość dot. maluszka zarówno w łonie matki, jaki do ukończenia lat 2, może być przedmiotem Państwa konsultacji z lekarzem neonatologiem.
2019-01-17

68 dzieci z województwa opolskiego skorzystało z programu lekowego pn. „Profilaktyka zakażeń wirusem RS” realizowanego od początku sezonu zakażeń, czyli od 1 października. To znacznie więcej dzieci niż w latach poprzednich (max 32 dzieci podczas całego sezonu), co wynika przede wszystkim z rozszerzenia grupy wiekowej wcześniaków kwalifikujących się do programu ratującego nie tylko ich zdrowie, ale niejednokrotnie życie. Synagis (paliwizumab) podawany jest w naszym województwie jedynie w Poradni Neonatologicznej naszego Centrum.
W tym sezonie ostatnia szansa na podanie tego leku mija 28. lutego 2019 r.